+48 605 442 227 aneta.glass@koena.pl

Jakie benefity pracownicze wybrać by były efektywne i z maksymalną stopą zwrotu?

Benefity pracownicze i warunki socjalne to ważne zagadnienia dla współczesnego rynku pracy, gdzie coraz częściej to nie pracownik szuka pracy, a praca pracownika. Świadome organizacje inwestują w benefity pracownicze, bo dziś są one w stanie przyciągnąć do firmy wykwalifikowaną kadrę skuteczniej nawet aniżeli warunki płacowe. Co więcej, zdaniem 70% respondentów atrakcyjne benefity pracownicze zwiększają zaangażowanie do pracy i lojalność wobec pracodawcy. Na rynku znaleźć można cały wachlarz takich benefitów – narzędzia do wdrażania elastycznych modeli pracy, bony lub karty przed płacone, karty sportowe, kursy językowe, opieka medyczna czy ubezpieczenie na preferencyjnych warunkach. Niestety, nierzadko to co dla pracodawcy jest benefitem, dla pracownika – wymagającego ale i żyjącego w permanentnym niedoczasie – już niekoniecznie, bo np. w przypadku opieki medycznej, uznawane jest za standard.
Spójrzmy na takie na przykład karty sportowe, umożliwiające korzystanie z obiektów sportowych bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach i uczciwie odpowiedzmy sobie na pytanie o ich dla pracownika atrakcyjności i użyteczności.

 

“Mam kartę sportową. Nie korzystam.”

Benefity pracownicze mogą być efektywne i nie. Te “nie” to właśnie taka karta. Gro z pracowników ją ma, gro korzysta. Ale jest też masa takich, którzy korzystali ale tylko przez pierwsze kilka miesięcy, często w związku z noworocznymi postanowieniami, by w lutym czy marcu płacić już tylko abonament. Są też i tacy, którzy przewidując jak to się może skończyć, zwyczajnie jej nie pobrali.
Karta sportowa to mocny benefit pracowniczy, bo zachęca do aktywności fizycznej, która nie tylko skutecznie relaksuje ale obok diety decyduje o stanie zdrowia pracownika. A zdrowy pracownik to efektywny biznes. Niestety, wymaga od beneficjenta pro aktywności – trzeba zorganizować sobie czas, przygotować strój, często mieć na uwadze ponowny powrót po siłowni czy basenie do pracy. A tu włosy mokre, makijaż nadszarpnięty, a i czasu na lunch już nie starczyło… Benefit przegrywa z niedogodnościami, jakie mu towarzyszą.

 

Efektywne benefity pracownicze to dobra inwestycja w dobrostan pracownika

Czym jest efektywny benefit pracowniczy? Taką inwestycją w dobrostan pracowników, z którego korzysta i jest zadowolona maksymalna liczba zatrudnionych. Aby tak się stało, firmy powinny rzetelnie ocenić oczekiwania i przeprowadzić badania satysfakcji pracowników aby dostosować świadczenia do ich potrzeb. Pozwoli to znaleźć rozwiązania nie częściowo a właśnie w 100% efektywne. Pro aktywnym pracodawcom z pomocą przychodzi rynek i oferta wellnessu korporacyjnego, której różnorodność i kompleksowy charakter są w stanie sprostać oczekiwaniom wymagającego pracownika i przynieść satysfakcję z efektywnej inwestycji.
Weźmy na przykład masaże typu work – site czyli 15-minutową terapię manualną wykonywaną w pozycji siedzącej, bez konieczności rozbierania się i odpowiedzmy sobie na pytanie ilu pracowników, byłoby jej niechętnych? No właśnie. Żaden. Bo nawet najbardziej zapracowany znajdzie kwadrans przerwy, szczególnie, że gwarantować mu ona będzie doskonały reset, odstresowanie się i relaks.
Szkolenia z rozwijania umiejętności miękkich lub jakiekolwiek inne rozwijające kompetencje, uczące skutecznego zarządzania sobą w czasie czy zarządzania stresem to kolejny przykład efektywnych benefitów z portfolio wellnesu korporacyjnego. Jeśli ich organizację poprzedza rzetelna ocena potrzeb, taki benefit spotka się z oczekiwanym zainteresowaniem i zaangażowaniem, a przecież o to właśnie w benefitach chodzi. Pracownik ma z nich czerpać korzyść, która albo go rozwija albo wpływa na jego dobrostan.
I jeszcze coś z zakresu ochrony zdrowia – na przykład promocja zdrowego odżywiania w miejscu pracy. Przecież każdy z nas chce być zdrowy i zdrowo się odżywiać. Ciężko o pracownika, który przejdzie obojętnie obok świeżych owoców dostępnych w pracowniczej kuchni, rekomendacji “zdrowych” restauracji w okolicy biura czy możliwości konsultacji z dietetykiem, który jest dostępny w miejscu pracy.

 

Koena – benefity pracownicze szyte na miarę potrzeb Twoich pracowników

Pracodawca potrzebujący wsparcia we wdrożeniu efektywnych benefitów w firmie może sięgnąć po pomoc specjalistów z Koeny. Jesteśmy prężnie rozwijającą się marką na rynku firm świadczących usługi z zakresu wellnessu korporacyjnego. Nasi specjaliści przeprowadzają dokładną analizę potrzeb klienta, proponują najlepsze dla niego rozwiązania, które wdrażają z dbałością o każdy szczegół.
Wierzymy w siłę wellnessu dla jakości życia jednostki. Wiemy też, że zdrowie i dobrostan pracownika mają bezpośredni wpływ na rozwój biznesu.
Jeśli interesują Państwa efektywne benefity pracownicze i chcielibyście skutecznie zainwestować w dobrostan pracownika, zapraszamy do kontaktu z Koeną, która na dedykowanym spotkaniu zaproponuje rozwiązania odpowiadające potrzebom Państwa organizacji.