+48 605 442 227 aneta.glass@koena.pl

9 rad jak dbać o oczy pracując przy komputerze

Jak dbać o oczy pracując przy komputerze? Wrażenie piasku pod oczami, łzawienie, nagły bol głowy… Kolejna godzina przed monitorem, a Ty coraz mocniej trzesz zaczerwienione oczy. I tak codziennie, aż do momentu kiedy chwilowe zamglenia czy osłabienie ostrości widzenia tracą miano chwilowych. 

 

Syndrom Widzenia Komputerowego

CVS czyli Syndromu Widzenia Komputerowego to termin medyczny, który określa dolegliwości oczu takie jak ból, świąd czy uczucie piasku pod oczami, zagrażające aż 75% osób pracujących przy komputerze. Schorzenie to jest najprostszą drogą do poważnego uszkodzenia wzroku. I podczas gdy z pracy przed komputerem nie tak łatwo zrezygnować, zadbanie o oczy nie jest wcale takie trudne. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, których stosowanie przyniesie znaczącą ulgę naszym zmęczonym i osłabionym oczom. I od razu uprzedzamy – masa z nich będzie aż do bólu nudna. Ale to tylko dowód na to, że naprawdę niewiele potrzeba, by kompleksowo zadbać nie tylko o oczy ale i o całe swoje zdrowie.

 

A więc, jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

1. Na śniadanie – marchewka!
Bo czymże by były nasze oczy bez beta-karotenu! Pomaga na wszystko – wpływa na prawidłowe widzenie po zmierzchu, zwalcza wolne rodniki, które uszkadzają wzrok, zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i zapobiega zaćmie. Dodajmy do tego luteinę i zeaksantynę (naturalne filtry), antocyjany (poprawiające ukrwienie i odżywienie oka), witaminę C i E oraz minerały – selen, cynk, miedź i mangan i tak odżywieni możemy śmiało zasiadać przed ekranem monitora.

2. Sport
Kolejna oczywistość, bo dbać o oczy można też biegając. Nie tylko wzmacniamy kondycję organizmu, który – silniejszy – łatwiej broni stale nadwyrężane organy (a takimi są oczy) ale i ćwiczymy mięśnie oczu tak ruchami gałki jak i akomodacyjnymi. Kiedy pracujemy przed komputerem, prawie wszystkie mięśnie naszych oczu są nieruchome. Nieużywane – wiotczeją. Z najprostszych ale i najskuteczniejszych ćwiczeń oczu polecamy:
– naprzemienne patrzenie w dal i blisko,
– mruganie (pracując przy komputerze mrugamy aż ok 5 razy rzadziej!),
– ruszanie gałką oczną w pionie z góry na dół i w poziomie z prawa na lewo i odwrotnie,
– zataczanie wzrokiem okręgów lub ósemek,
– zamykanie oczu do momentu aż znikną białe przebarwienia, błyski i mroczki,
– ćwiczenie akomodacyjne przy pomocy długopisu, bez poruszania oczami czy głową

3. Nawadnianie i nawilżanie czyli jak dbać o oczy pracując przy komputerze:
– odpowiednia wilgotność powietrza w klimatyzowanym biurze (optymalna wilgotność to ok 50%),
– odpowiednie nawodnienie organizmu,
– krople nawilżające,
– jeśli soczewki to wzbogacone składnikami nawilżającymi i
– częste mrugnie, które powstrzymuje nadmierne wysychanie oczu.
Nie bez kozery mówią, że woda – źródłem życia. Dobrze nawilżone oczy i zjawisko Zespołu Suchego Oka pozostanie nam obce.

4. BHP przede wszystkim!
Dobrej jakości monitor z filtrem zmniejszającym emitowanie szkodliwych promieni, jego odpowiednie ustawienie względem twarzy (krawędź na wysokości lekko poniżej oczu, oddalenie o minimum 50cm od twarzy, wielkość: 17-19cali*)  i otoczenia (bokiem do okna), brak kontrastowych powierzchni stycznych, właściwe oświetlenie, wreszcie: powierzchnia blatu nie odbijająca światła – wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na nasze oczy i nie wolno nam ich bagatelizować.

5. Lepiej zapobiegać…
Zaraz za BHP idzie regularna kontrola wzroku, właściwie dobrane szkła i odpowiednie filtry, a latem koniecznie okulary przeciwsłoneczne. Nieleczone, a chore oczy są szalenie słabym ogniwem. Nawet drobna nieprawidłowość przy pracy przy komputerze może być dla nich przysłowiowym gwoździem do trumny. Badania mówią, że aż 11 milionów Polaków używa szkieł korekcyjnych** i liczba ta rośnie, wraz ze wzrostem naszych wobec oczu wymagań. Wiele godzin przed ekranem monitora, niewiele mniej przed telewizją czy nad książką…  

6. Raz rumianek, raz ogórek, raz herbata
Bo rumianek działa łagodząco i przeciwzapalne, bogaty w wodę ogórek – odżywia, a herbata zmniejsza obrzęki. Można też sięgnąć po działające przeciwzapalnie i bakteriobójczo okłady z nagietka lekarskiego czy szałwii lekarskiej, która dodatkowo jest też pomocna przy zmęczonych, podrażnionych i zaczerwienionych oczach.

7. Rzuć palenie!
Dym papierosowy wysusza i podrażnia oczy. Może też powodować zapalenie spojówek. Wciągany do płuc obkurcza naczynia krwionośne w oczach i uniemożliwia przez to właściwe ich odżywianie i dotlenienie. W pierwszej kolejności grozi to zwyrodnieniem plamki żółtej, w kolejnej – utratą wzroku. By podeprzeć się cyframi – naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze przeprowadzili badanie, które potwierdza, że osoby palące aż czterokrotnie częściej borykają się na starość ze zwyrodnieniem plamkowym***.

8. Posprzątaj
Emitowane przez monitor pole elektromagnetyczne powoduje polaryzację przestrzeni, w wyniku czego tak jak ekran przyciągamy naładowane pyłki, bakterie i cząsteczki kurzu. A kurz uczula. Zmęczone i osłabione pracą przy komputerze oczy łatwo ulegają wtedy podrażnieniom i alergiom. Pamiętaj zatem, by regularnie sprzątać biurko i wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujesz.  

9. I na koniec – daj oczom odpocząć
Przerwy i regularne odrywanie wzroku od komputera to podstawa. Pamiętaj o tym albo…. zleć to aplikacji na swoim telefonie. Tak! Takie też już są (min.: Avarnes i Protektyourvision). W przerwie ćwicz mięśnie oczu, popijaj wodę i patrz na odprężający wzrok zielony kolor roślin doniczkowych. W domu zrezygnuj z telewizji i czytania w półmroku. Lepiej wyjdź na spacer i daj oczom odpocząć. Przed nimi przecież kolejny długi dzień przed monitorem…

 

http://www.mojeoczy.pl/dolegliwosci-oczu-kat/oczy-w-biurze/
** http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/Wady-wzroku-w-natarciu-czyli-dlaczego-nasze-oczy-sa-w-coraz-gorszej-ko_38031.html
*** http://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/o-zdrowiu/informacje/wzrok-a-palenie-papierosow.html 

Jeśli chcesz nauczyć pracowników jak dbać o oczy pracując przy komputerze wypełnij formularz a skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie.