+48 605 442 227 aneta.glass@koena.pl

Pomysł na ten artykuł zrodził się w wyniku moich rozmyśleń o tym, co tak naprawdę może skutecznie przekonać pracodawcę do inwestycji w profilaktykę palenia w miejscu pracy. No ok – fajna firma dba o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, nowoczesna firma chce być postrzegana jako zdrowa i proekologiczna, budująca przyjazne środowisko pracy… I podczas gdy wszystko to są ważne i przykuwające uwagę współczesnego rynku pracy założenia, to dla pracodawcy, który ma w taką profilaktykę zainwestować to ciągle jednak mało.
Każda przemyślana inwestycja powinna się zwracać. Bo tylko takie robią biznes. A bines to liczby.
Hmm… No właśnie! Liczby!

PAPIEROSY W PRACY – PALI CO CZWARTY POLAK

Z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w 2015 r. 24 proc. Polaków regularnie sięgało po papierosa. W 2011 było ich 31 proc., na początku lat dziewięćdziesiątych – około 38 proc. (za: radiozet.pl). Liczba palaczy w Polsce spada i to dobra wiadomość. Ale te około 25 proc. wciąż pali, szkodząc nie tylko sobie ale i niepalącym wokół siebie i biznesowi, w którym pracują.

PRZERWA NA PAPIEROSA KOSZTUJE

Pracownik regularnie wychodzący na papierosa spędza na nim średnio 5 minut co w skali roku daje nawet 100 (niektóre źródła mówią o 600) nieprzepracowanych godzin i – jak wyliczyło Work Service – kosztuje pracodawców nawet do 22,5mln pln dziennie (za: www.regiopraca.pl). O ciekawe i bardzo dokładne dane pokusiła się jedna z firm zajmująca się analizą czasu pracy i tu cytujemy za www.newsweek.pl:

Godzina pracy osoby zarabiającej 2 tys. złotych netto to 12,50 zł. Jeśli wychodzi na papierosa pięć razy dziennie, na 10 minut, to 50 minut każdego dnia nie pracuje, co daje kwotę 10,42 zł. Miesięcznie jest to już 208,40 zł, a rocznie 2500,80 zł.

5MLD PLN KOSZTUJE CIĘ PRACDAWCO CHORUJĄCY PALACZ

Nałogowy palacz choruje. Przewlekle. Głównie na choroby układu krążenia i choroby układu oddechowego.

Z danych ZUS wynika, że zwolnienia lekarskie kosztują pracodawców 5 mld pln (za rp.pl), bo ponoszą oni koszty wynagrodzenia za 33 dni choroby w roku. (Nota bene, na jednego pracownika przypada w Polsce średnio 37 dni chorobowego rocznie.) I chociaż mowa tu o zwolnieniach z powodu chorób nie tylko tych pochodnych paleniu ale i wszystkich innych (głównie cywilizacyjnych), to liczby te niestety rosną. W 2008r. zwolnienia lekarskie kosztowały polskich pra­codawców 4,3 mld zł, w 2009 i 2010r. – 4,5 mld zł (za ciop.pl).

Co gorsza, same tylko zwolnienia nie wyczerpują wszystkich kosztów ponoszonych z tytułu choroby pracownika. Należą do nich również:
– wypłaty wynagrodzeń za zastępstwa i nadgodziny, wynikające z potrzeby wykonania pracy za pracowników przebywających na zwolnie­niach lekarskich,
– koszty pośrednie absencji – koszty administracyjne obsługi zwolnienia, ewentualnych rekrutacji i przeszkolenia nowych/zastępujących pracowników,
– koszty związane z opóźnieniami i problemami z realizacją projektów w firmie,
– i wreszcie koszty związane z obniżoną jakością i wydajnością pracy wykonywanej przez niedoświadczonych pracowników lub w nad­godzinach w zastępstwie za pracowników przebywających na zwolnieniu.

Wielka szkoda, że nikt nigdy nie pokusił się o ich kalkulację…

NIEZAUWAŻALNE ALE ISTOTNE

Palacz w firmie to też niestety masa innych kosztów, które zdają się nieistotne i niewielkie, a przez to mało kto się nad nimi pochyla. A przecież jak to w przysłowiu mowa: ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka. A w skali roku ta miarka jest już niczego sobie kopczykiem. Kopczykiem przepalonych pieniędzy firmy.

Na pierwszy ogień idą koszty stworzenia i utrzymania przestrzeni służącej za palarnię. Odpowiednia klimatyzacja, regularne jej czyszczenie, ogrzewanie, regularne sprzątanie palarni. Ktoś to musi robić. I trzeba mu za to zapłacić.

Dalej – koszty wypadków spowodowanych nieostrożnością palaczy – pożarów czy reakcji chemicznych dymu nikotynowego na inne czynniki ryzyka w miejscu pracy. Te koszty są już mocno zauważalne ale za to sporadyczne, więc często nie są brane pod uwagę. A powinny. Bo najskuteczniejszym ich uniknięciem jest zarządzenie ryzykiem.

Kolejny temat to wydajność. I nie chodzi tu nawet o to, że częste przerwy wybijają z rytmu pracy. Palenie osłabia organizm. A osłabiony organizm jest – co oczywiste – mniej wydajny. Przez co spada też jakość i wydajność pracy.

I na koniec konflikty personalne pomiędzy palaczami, a tymi ,którzy z palącymi muszą obcować. Cierpi na nich efektywność pracy, jej czas (bo zamiast pracować, dyskutujemy i awanturujemy się), samopoczucie niepalących i ogólna atmosfera w miejscu pracy. A zła atmosfera jest jedną z głównych przyczyn decydujących o zmianie miejsca pracy. 65% ankietowanych jest gotowych do takiego kroku nawet jeśli nie mają innej oferty zatrudnienia (za www.salesnews.pl) . Na marginesie tylko warto dodać, że z powodu biernego palenia co roku umiera 79 tysięcy osób dorosłych (za: www.nazdrowie.pl).
Co gorsza palaczowi zapach dymu i nikotyny towarzyszy non stop, a nie jest to obojętne dla wizerunku firmy, kiedy ten siada do negocjacji czy na przeciwko potencjalnego klienta.

REASUMUJĄC – WYJDZESZ NA PLUS

Zakaz palenia w miejscu pracy to nie do końca trafiony pomysł. I nie chodzi nawet o kodeks pracy, który zabrania dyskryminacji. Pali ok. 25 proc. społeczeństwa, a na dzisiejszym rynku pracy o pracownika coraz trudniej. Jest jednak masa narzędzi, które mogą pomóc w walce z paleniem w miejscu pracy, a dzięki temu zmniejszą koszty, o których mowa powyżej. Szczególnie skutecznym jest wspomniany przeze mnie we wstępie tego artykułu profesjonalny pracowniczy program prozdrowotny z profilaktyki palenia, który nie tylko uświadamia ale i buduje gruntowne podwaliny pod podjęcie walki z nałogiem i pomaga z nim wygrać. Statystyki mówią, że od 68 do 88 proc. palaczy rzuciło by palenie od zaraz, gdyby wierzyło, że to się uda. Biorąc pod uwagę koszty, jakie z tytułu palaczy ponosi biznes, warto im to, myślę, udowodnić.

Jeśli powyższe argumenty nadal Cię w stu procentach w inwestycję w zdrowie pracowników nie przekonują, zapraszam do kontaktu.


 

źródła:
http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/wiadomosci/przerwy-na-papierosa-kosztuja-polskie-firmy-ponad-225-mln-zl-dziennie
http://archiwum.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/Ilu-Polakow-pali-papierosy-RAPORT-00030283
http://www.newsweek.pl/nauka/przerwa-na-papierosa-koszt-dla-pracodawcy-newsweek-pl,artykuly,341580,1.html
http://www.rp.pl/
https://www.ciop.pl/
http://marciniwuc.com/ile-kosztuje-palenie-papierosow/
http://www.nazdrowie.pl/artykul/bierne-palenie-zabija
http://www.salesnews.pl