+48 605 442 227 aneta.glass@koena.pl

Boże Narodzenie tuż tuż, a my zamiast się nim cieszyć, z trwogą zaglądamy do portfela (swoją drogą – żeby tylko przed Bożym Narodzeniem…) I pewnie tego, czego życzylibyśmy sobie na te Święta w pierwszej kolejności to finansowego spokoju ducha. Po to, by nie martwić się więcej o domowy budżet, a skupić na tym co naprawdę ważne. Taki dający poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji wellbeing finansowy – na Święta, po Świętach… Tyle, że ciągle w tej dziedzinie idzie coś nie tak. Pytanie co?

Pogadajmy o finansach…

Jak często zastanawialiście się nad tym, że chociaż macie satysfakcjonujące wynagrodzenie, ciągle na coś brakuje? A jak często zastanawialiście się dlaczego? No właśnie!

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w 13 prostych podpowiedziach.

Przeanalizuj na co wydajesz. To pozwoli Ci uświadomić sobie ile wydajesz na rzeczy, które są zbyteczne, bo niestety takie konsumują gro budżetu. Spójrzmy chociażby na kubek kawy, kupowany codziennie w drodze do pracy. 15pln dziennie, 300pln miesięcznie. W tej cenie miałbyś ok 1kg dobrej kawy i 67 litrów mleka. To daje średnio nie 20 a około 180 kubków latte! Dodaj do tego płatne konto bankowe, obiady kupowane u Pana Kanapki, wodę butelkowaną… Łoj! L

Planuj. O planowaniu już pisaliśmy (https://koena.pl/well-being-w-pracy-nie-dzieje-sie-przypadkiem-zaplanuj-go/), bo jest ono szalenie przydatne w organizacji życia. Ale budżetu domowego także. Zaplanuj wydatki analizując potrzeby budżetowe – na rachunki, na jedzenie, na dzieci, na edukację czy odzież. Pamiętaj by rozsądną kwotę przeznaczyć też na rozrywkę, kulturę czy wyjście do restauracji. Może to być nawet 30pln, które wystarczy na długo wyczekiwaną książkę (z księgarni internetowej, dużo tańszej niż stacjonarnej). Pracujemy nie tylko po to by żyć od 1go do 1go.

Postaw sobie cel, na który chcesz oszczędzać i pamiętaj – wszystkiego mieć nie można. Albo markowa torebka czy nowy telewizor albo samochód.

Oszczędzaj. Chociaż to nie jest nasza najmocniejsza strona, dane z GUS napawają optymizmem, bo sytuacja z roku na rok się poprawia, a w 2018 roku do oszczędzania przyznawało się już 46% Polaków. I dobrze, bo wellbeing finansowy ma ogromny wpływ na nasze życie prywatne. Finanse to obok seksu, rodzicielstwa, pracy i obowiązków domowych główna przyczyna konfliktów rodzinnych, nierzadko kończących się rozwodem. Zatem:

  • odkładaj na czarną godzinę. Chcemy nie chcemy, te zawsze się zdarzają.
  • odkładaj na stare lata. O ile Twój budżet domowy może sobie na to pozwolić, warto. Do emerytury daleko, a jak to mówią, grosz do grosza…
  • oszczędzaj na potrzeby edukacyjne swoje iswoich dzieci. Prywatne szkoły, Erazmus, dodatkowe zajęcia… Wydatki związane z edukacją (i dziećmi w ogóle) pochłaniają gro domowego budżetu. Szczęśliwie jest to ten rodzaj wydatków, które śmiało można uznać za inwestycję – w lepsze jutro dla nas i lepszy start w dorosłość naszych pociech. 

Świadomie zarządzaj budżetem. Rozpiętość cenowa produktów bywa zatrważająca. Warto korzystać z porównywarek cen, ofert specjalnych na produkty, które są dla nas produktami codziennego użytku, kodów rabatowych czy sezonowych wyprzedaży. Szczególnie ważne w okresie przedświątecznym – zaplanuj co chcesz kupić i zrób zakupy wcześniej, bo ceny na chwilę przed Bożym Narodzeniem lubią poszybować w górę.

Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz. My Polacy lubimy żyć na kredyt. Dane z BIK potwierdzają, że prawie co drugi z nas spłacał (i ciągle pewnie jeszcze spłaca) w 2018 roku jakiś kredyt.[1] O ile nie jest to absolutnie konieczne (lub podyktowane decyzją inwestycyjną), unikaj tego typu rozwiązań i nie wydawaj pieniędzy zakładając z rezerw, oszczędności, czy – o zgrozo! – z karty kredytowej. Pożyczanie od rodziny to też nie najlepszy pomysł…

Nadwyżki inwestuj. W produkty bankowe lub te nie tracące na wartości (złoto), w nieruchomości, biznes, wreszcie – w siebie. Tak! W siebie! Bo inwestycja w siebie zawsze się zwraca.

Zapobiegaj zamiast leczyć. Profilaktyka zdrowia to inwestycja dająca największą oszczędność jaką możesz poczynić. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy borykają się z chorobami przewlekłymi. Prywatne wizyty lekarskie, leki, rehabilitacja, opieka pielęgniarska… Wszystko to kosztuje.

Ekologia w cenie. Nie płać za jednorazowe reklamówki, gaś światło jak wychodzisz z pokoju, wybierz prysznic zamiast wanny, bibliotekę zamiast księgarni, a zmywarkę zamiast ręcznego zmywania. Oszczędzaj (bez wyrzeczeń) pieniądze i środowisko.

Gotuj zgodnie z trendem „zero waste”, bo to nie tylko modny trend ale i bardzo ekologiczny i ekonomiczny styl życia. Przeanalizuj ile żywności potrzebujesz, a ile wyrzucasz. I zacznij mądrze zarządzać gospodarką żywieniową w swoim gospodarstwie domowym. Z wczorajszych ziemniaków można przecież zrobić kopytka, z resztek warzyw ugotować wywar lub zrobić pizzę, a z mocno dojrzałych owoców przygotować koktajl.

Nie wyrzucaj – napraw. Ulubione buty można ponownie podzelować, oczko w pończosze zacerować (kiedyś to nawet taka fucha była – repasacja J), a trzeszczące krzesło naprawić. Dajmy szansę przedmiotom zanim zastąpimy je nowymi.  

Pamiętaj o drobnych przyjemnościach i zaszalej czasem. Jeśli ciężko pracujesz, naprawdę Ci się to należy! Wydatki poczynione na własną rzecz – na swoje hobby, edukację, relaks to nie koszty a inwestycja. Przede wszystkim w rozumieniu lokaty w szeroko rozumiany wellbeing, bo świadome inwestowanie pieniędzy w samego siebie przynosi niemałą satysfakcję i znacząco wpływa na równowagę psychiczną i dobre samopoczucie.        

Metod zarządzania budżetem jest tyle co ludzi i powyższa lista na pewno ich nie wyczerpuje. Warto pamiętać, że wellbeing finansowy to ogromny komfort i spokój ducha i dlatego powinno się do niego dążyć, do czego gorąco zachęcamy. Jeśli potrzebujecie więcej wskazówek lub profesjonalnego wsparcia w odnalezieniu stabilizacji finansowej – zapraszamy do kontaktu. Jednocześnie też zachęcamy do pobrania przygotowanego przez nas planera budżetowego https://koena.pl/planerfinansowy/?fbclid=IwAR1jipoGgQf1hFAgYIGpgEbfor5VuaQ-IRouTJC56fMz-xqn4m6STHGjq4s, który pomoże postawić pierwszy krok do osiągnięcia tym co my określamy jako wellbeing finansowy – czyli świadomego zarządzania i kontroli nad przepływami pienieżnymi.


[1] www.media.bik.pl